Vlastislav Hofman – Pocta invenci

(Galerie umění v Ostravě, 6. 10. 2017 – 3.G)

V pátek 6. října se studenti 3.G vypravili na výstavu do Galerie výtvarného umění v Ostravě, tentokrát na zajímavou expozici pod názvem Vlastislav Hofman – Pocta invenci. Vlastní výstava, tematicky koncipovaná do tří částí, představila Vlastislava Hofmana jako architekta, malíře, designéra a scénografa. Příjemným zpestřením byl mimo shlédnutí Hofmanových prací také doprovodný animační program s interaktivním přesahem. Pro zasvěcenějšího diváka nebyla překvapením šíře záběru tohoto všeobecně nadaného umělce, přesto nás výstava při pohledu na některé momenty jeho tvorby obohatila o novou zkušenost. Vedle známých ukázek jeho tvorby, zejména architektonických, jsme obdivovali také mimořádná díla užitého umění a nábytku (vystavené originály porcelánu za sklem či unikátní židle instalované v prostoru jen podtrhly silné kubistické cítění autora a my se tak mohli z blízka inspirovat smyslem pro kubistický detail a formu). Působivé ovšem byly rovněž precizní autorské návrhy budov a areálů. Nutné je vyzvednout přinejmenším kolorované kresby architektonických plánů pro dnes již neexistující a v pravdě unikátní krematorium v Moravské Ostravě. Z návrhů i z dobových fotografií si studenti učinili jasnou představu o jedinečnosti této stavby, bez nadsázky architektonické perly, která bohužel byla koncem sedmdesátých let srovnána se zemí.
Pominuto však nezůstalo ani malířské dílo Hofmana, jemuž byla věnovaná nemalá část výstavních prostor. Malby byly doplněny o barevné scénografické návrhy k divadelním hrám, především W. Shakespeara.
Nedílnou součástí expozice byla také Hofmanova grafická tvorba, v drtivé většině zastoupena linoryty, včetně dochovaných matric k jednotlivým pracím. Citem pro expresivitu, stylizaci a modernistickou zkratku, jež autor jasně v kresbě i grafice přiznává, se studenti motivovali v praktické části pobytu v galerii. Sami si mohli vytvořit v duchu kuboexpresionismu vlastní kresebné návrhy, které následně realizovali v linorytu. Výsledné matrice zachycovaly stylizovaný portrét s výrazem emočního vytržení. Své linoryty si studenti také vytiskli. Náš pobyt v Domě umění tak dostal vedle zajímavé zkušenosti s expozicí rovněž příjemný praktický rozměr.

10. 10. 2017